Anti statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir.

Anti statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir : Ayrıntılı olarak bu yazımızda size bilgi vermeye çalışmaktayız.

Statik elektrik nedir? Anti statik Bileklik Nedir? Ne işe yarar? Çeşitleri nelerdir? 

Statik Elektrik Nedir? Statik elektrik farklı tiplerdeki malzemelerin birbirlerine sürtünmeleri sonucunda malzeme yüzeyinde oluşan elektrik olarak tanımlanmaktadır.

Elektrostatik Boşalma-ESD Nedir? 

Elektrostatik Boşalma (ESD, ElectroStatic Discharge), (Elektrostatik Yük Boşalması) farklı elektriksel yüke sahip iki nesnenin birbirine yaklaşması veya temasıyla oluşan çok hızlı elektrik akışıdır.

öncelikle buna bir kaç örnek vermek gerekirse, yünlü bir elbiseyi giyip çıkarırken, plastik bir tarağı bir kumaşa sürterken, market arabalarını sürerken gibi daha bir çok örnek verilebilir.

Bu elektriklenmeyi bertaraf etmek üzere çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar sonucunda başta Anti statik bileklik olmak üzere bir kaç çeşit statik önleyici ürünler geliştirildi.

Anti statik Bileklik Nedir? Çeşitleri Nelerdir. Yazımızda size bilgi vermeye çalıştık.

Anti statik Bileklik Nedir?

Anti statik Bileklik vücutta oluşan statik elektriği vücuttan atmaya yarayan bir bileklik türüdür. Elektriklenmeyi önlemektedir.  

Anti statik Bileklik Çeşitleri :

Anti statik bileklik çeşitleri kablolu, kablosuz, metal, antialerjik, ve tek kullanımlık olmak üzere birkaç çeşit bulunmaktadır. En yaygın kullanılan Kablolu ve Kablosuz modelleri olmaktadır.

Şekil itibarıyla kablosuz Anti statik bileklik, bileklik görünümünde olup, insan tenine  temas etmek üzere alt kısımda metal parça bulunmaktadır.

Kablolu Anti statik bileklik modelinde ise yaylı ve uzadığında 1.80 cm kadar uzayan bir kablosu vardır. Daha geniş  iş yerlerinde kullanılan  Anti statik bileklik kablo uzunluğu 3 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu kabloyla oluşan statik elektriklenmeyi, anti statik örtüye yada evde kullandığımız üçlü prizde bulunan topraklanma hattına göndermektedir

Bir cevap yazın

Kaya GSM - Acil Cep Tamiri
WhatsApp ile Gönder